Start
MSZE ŚW. W UROCZYSTOŚĆ ŚW. APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA PDF Drukuj
Wpisany przez Redaktor   
niedziela, 25 czerwca 2017 17:04

29 czerwca br. (czwartek) obchodzimy Święto Apostołów Piotra i Pawła

Msze św. w tym dniu będą sprawowane  o godz. 8.30 i 18.00

Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła już od połowy III wieku obchodzona jest wspólnie 29 czerwca. Obaj Apostołowie ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie w czasie prześladowania za cesarza Nerona. Piotr zginął około 64 r. Tradycja głosi, że został ukrzyżowany. Apostoł jednak wyznał, że nie jest godny umrzeć jak Jezus. Dlatego też został przybity do krzyża głową w dół. Paweł, przez jakiś czas więziony w Rzymie, został ścięty mieczem około 67 r.

Uroczystość św. Pawła wraz ze św. Piotrem umieszczono w jednym dniu nie dlatego, aby równać go w prymacie z pierwszym następcą Chrystusa. Chodziło o podkreślenie, że obaj Apostołowie byli współzałożycielami gminy chrześcijańskiej w Rzymie, że obaj w tym mieście oddali dla Chrystusa życie swoje oraz że w Rzymie są ich relikwie i sanktuaria

Poprawiony: niedziela, 25 czerwca 2017 17:07