Start
ŚWIĘTY BŁAŻEJ NA BÓL GARDŁA PDF Drukuj
Wpisany przez Redaktor   
sobota, 03 lutego 2018 20:25

3 lutego wspominaliśmy św. Błażeja – męczennika. Św. Błażej, biskup Sebasty - miasta położonego na terenie dzisiejszej Turcji - umarł około 316 roku. Tradycja sięgająca wczesnego średniowiecza przekazała pamięć o nim jako orędowniku i opiekunie wiernych, zwłaszcza w chorobach gardła. Za jego wstawiennictwem prosimy Boga o zdrowie gardła i o łaskę dobrego korzystania z daru mowy.

Pod koniec Mszy św. wierni otrzymali błogosławieństwo połączone z prośbą o       zachowanie od chorób gardła. Po błogosławieństwo wierni podeszli do stopnia      ołtarza. Kapłan dotykając gardeł dwiema świecami - „BŁAŻEJKAMI”, wypowiadał formułę błogosławieństwa: Za wstawiennictwem świętego Błażeja, biskupa i męczennika, niech Bóg zachowa cię od choroby gardła i wszelkiej innej dolegliwości. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Warto sobie w tym dniu szczególnie uświadomić moc wiary. To ona decyduje o skuteczności sakramentaliów, do których Kościół zalicza błogosławienie gardeł. Są to znaki umacniające w nas łaski otrzymane w sakramentach i lepiej przygotowujące do ich przyjęcia. Tak więc nie ma żadnej magii w tym obrzędzie, bo nie dotyk ma moc uzdrawiania. Jest on jedynie zewnętrznym znakiem naszej wewnętrznej ufności we wstawiennictwo św. Błażeja.