Nowe święto kościelne: Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana PDF Drukuj
wtorek, 21 maja 2013 21:50

Po raz pierwszy w Polsce będziemy obchodzić 23 maja nowe święto ? Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Dla księży jest ono zachętą, by wpatrywali się w Chrystusa Kapłana, a dla wiernych ? by nieśli kapłanom duchowe wsparcie. To święto już wcześniej było obchodzone w niektórych krajach i wspólnotach zakonnych, przynosząc znaczne owoce duchowe. Jego treść zaprasza właściwie do kontemplacji świętości i piękna kapłaństwa Chrystusa, nakłania Kościoły do intensywnej modlitwy o uświęcenie duchowieństwa, o prowadzenie zdrowego i wiernego wysiłku uświęcenia w całkowitym oddaniu Bogu i Kościołowi. Ożywia ono wszystkich wiernych w ich wysiłkach ku świętości, jak precyzuje w jednej ze swych wypowiedzi, ks. bp Adam Bałabuch, Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski.

Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana zostało rozszerzone na cały Kościół w ostatnich dniach pontyfikatu Benedykta XVI i jest dla Kościoła w Polsce niejako jego testamentem duchowym. Decyzją papieża Benedykta XVI z czerwca ubiegłego roku, poszczególne konferencje episkopatów mogły zadecydować o wprowadzeniu go do kalendarza liturgicznego. Episkopat Polski podjął decyzję o wprowadzeniu nowego święta Pańskiego na zabraniu plenarnym w listopadzie 2012 r. Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w lutym 2013 r. wydała dekret o zatwierdzeniu nowego święta dla Polski, zaaprobowała także polskie przekłady tekstów liturgicznych, które zostały wydane jako dodatki do Mszału i Liturgii Godzin.

Poprawiony: wtorek, 21 maja 2013 21:52