Start
PIELGRZYMKA NA WARMIĘ PDF Drukuj
Wpisany przez Redaktor   
wtorek, 22 października 2013 13:14

W dniu 5.10.2013 r. odbyła się pielgrzymka po ziemi Warmińskiej. Pielgrzymi odwiedzili najbardziej znane miejsca tego regionu Polski.

Pierwszym miejscem był Gietrzwałd, leżący w połowie drogi między Ostródą i Olsztynem, położony jest w samym sercu Pojezierza Olsztyńskiego. Gietrzwałd słynie z objawień Matki Bożej, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Objawienia, te zmieniły oblicze religijne i moralne mieszkańców tego regionu. Uwieńczeniem tych zmian była uroczysta koronacja obrazu 10 września 1967 r., której dokonał Prymas Polski ks. kardynał Stefan Wyszyński. W roku 1970 papież Paweł VI nadał kościołowi w Gietrzwałdzie tytuł Bazyliki Mniejszej. Potwierdzenie prawdziwości objawień odbyło się w dniu 11 września 1977 r. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny jednej z wizjonerek s. Barbary Samulowskiej. Według informacji księży kanoników regularnych, kustoszy sanktuarium gietrzwałdzkiego, każdego roku do Gietrzwałdu przybywa kilkaset tysięcy pielgrzymów.


Następnie udali się do Świętej Lipki, zwanej również „Częstochową Północy”. Wieś Święta Lipka położona jest w powiecie kętrzyńskim.Główną atrakcją miejscowości jest jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych w naszym kraju - barokowy Klasztor. Jest to zespół architektoniczny, który składa się z kościoła, krużganku i klasztoru, posiada bogatą i różnorodną dekorację. Składają się na nią rzeźby w kamieniu i drewnie, malarstwo ścienne i obrazy na płótnie, wyroby złotnicze i snycerskie oraz rzadko spotykane w takiej obfitości dzieła artystycznego kowalstwa i ślusarstwa. Uwagę przyciągają organy z przepięknym prospektem, zbudowane zostały w latach 1719-1721 przez organmistrza z Królewca. Prospekt organowy rzeźbami, są to rzeźby przedstawiające aniołów grających na różnych instrumentach. Na dwóch najwyższych wieżach stoją Najświętsza Maryja Panna i Archanioł Gabriel, którzy wraz z gołębicą symbolizującą Ducha Świętego przedstawiają scenę Zwiastowania. Figury te, wraz z gwiazdami i dzwoneczkami na wieżach, wprawiane są w ruch w czasie gry na instrumencie. Na prawej wieży Archanioł Gabriel kłania się nisko, Maryja na lewej odpowiada skinieniem głowy, anioł na środkowej wieży gra na lutni i kręci głową ozdobioną promieniami, cztery małe aniołki poruszają dzwonkami. Na pozytywie obracają się anioły grające na trąbkach.

Święta Lipka weszła do historii od początku jako sławne miejsce pielgrzymkowe dzięki figurce Matki Bożej z Dzieciątkiem znalezionej w rozłożystej lipie. Już w średniowieczu ustalił się zwyczaj organizowania pielgrzymek do Świętej Lipki.


Kolejną miejscowością był Reszel, położony w niedalekiej odległości od Świętej Lipki. Jest to małe urokliwe miasto z wieloma zabytkami. Główną atrakcją Reszla jest gotycki zamek, będący niegdyś jedną z siedzib biskupów warmińskich. Zbudowany w latach 1350-1401, z dziedzińcem wewnętrznym i krużgankami. Obecnie na zamku mieści się m.in. oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, hotel i restauracja.Z Reszla udali się do Stoczka Klasztornego do Sanktuarium Matki Bożej Pokoju. Stoczek Klasztorny to wieś, położona 11 kilometrów na wschód od Lidzbarka Warmińskiego. Kościół p.w. Nawiedzenia NMP w Stoczku wybudowano jako wotum dziękczynne biskupa Mikołaja Szyszkowskiego po zakończeniu wojny ze Szwecją.

Stoczek Klasztorny to miejsce, w którym był więziony od 12.10.1953 r. do 06.10.2013 r. ks. kard. Stefan Wyszyński – Prymas Polski.

I tak pielgrzymka dobiegła końca. Czas spędzony w autobusie był wypełniony modlitwą prowadzoną przez ks. Proboszcza Pawła Drożdż, który również umilał wspólne chwile śpiewem. W trakcie przejazdu uczestnicy mieli możliwość obejrzenia filmów o miejscach odwiedzanych, były odtworzone filmy o Gietrzwałdzie, Świętej Lipce i Stoczku Klasztornym.

Wszyscy pielgrzymi nieco umęczeni intensywnym programem ale za to umocnieni wiarą i bardziej zintegrowani powrócili do swoich domów.

Poprawiony: wtorek, 05 listopada 2013 17:55