Start
OBJAWIENIE PAŃSKIE TRZECH KRÓLI PDF Drukuj
Wpisany przez Redaktor   
wtorek, 07 stycznia 2014 13:52

(…)
A w pałacach na lądach zielonych,
co jak sukno wzburzonej fali,
mieli króle trzej błękitne dzwony,
w których serca swe na co dzień chowali.
A tak śpiesznie biegli, że w pośpiechu
wzięli tylko myśli pełne grzechu.
Więc uklękli trzej królowie zadziwieni,
jak trzy słupy złocistego pyłu,
nie widząc, że się serca trzy po ziemi
wlokły z nimi jak psy smutne z tyłu.
I spojrzeli nagle wszyscy trzej,
gdzie dzieciątko jak kropla światła,
i ujrzeli, jak w pękniętych zwierciadłach,
w sobie - czarny, huczący lej.
I poczuli nagle serca trzy,
co jak pięści stężały od żalu.
Więc już w wielkim pokoju wracali,
kołysani przez zwierzęta jak przez sny.
(…)
Powracali, pośpieszali z wysokości
trzej królowie nauczeni miłości.

(K.K. Baczyński, Ballada o trzech królach)

 

Dnia 6 stycznia obchodziliśmy jedno z najstarszych i największych świąt ku czci Chrystusa.
Uroczystość Objawienia Pańskiego, inaczej zwane: Epifania lub Teofania, czyli: objawienie, ukazanie się Boga. Tymi słowami określano także uroczyste odwiedziny mieszkańców miasta przez cesarza, lub świętowanie ważnych dni z życia władcy. W polskiej tradycji dzisiejszą uroczystość nazywa się Świętem Trzech Króli. Ewangelista św. Mateusz nazywał ich Mędrcami ze Wschodu, jako przedstawicieli świata pogańskiego.

I my zgromadziliśmy się w naszej świątyni, za przykładem Mędrców, oddaliśmy Jezusowi hołd naszego uwielbienia i zawierzenia Mu siebie, naszych rodzin, naszych domów i mieszkań.
Podczas każdej Mszy św. odbywało się uroczyste poświęcenie wody, kadzidła i kredy. Zabraną kredą znaczyliśmy drzwi naszych domów i mieszkań skrótem „K+M+B 2014” co oznacza Chrystus Mansioni Benedicat - to znaczy: Niech Chrystus błogosławi temu domowi. Zwyczaj ten posiada rangę świadectwa wiary w Jezusa Chrystusa całej rodziny oraz pragnienie dobra, błogosławieństwa Bożego i ochrony przed nieszczęściami. Uroczystość Objawienia Pańskiego jest więc świętem wiary.

 

Poprawiony: niedziela, 02 lutego 2014 10:22