Start
PIELGRZYMKA DO LICHENIA PDF Drukuj
Wpisany przez Redaktor   
poniedziałek, 26 maja 2014 13:41

W dniu 24 maja 2014 r. w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych parafianie z naszej wspólnoty jak i również z parafii Jantar, Tujsk, Sztutowo oraz z Nowego Dworu Gd. udali się na pielgrzymkę do Lichenia. Jest to bardzo szczególne miejsce ze względu na objawienia Matki Bożej i cudowny obraz Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Przybywają tam rzesze pielgrzymów z całej Polski ze swoimi modlitwami, czując wyjątkowość i niezwykły charakter tego miejsca.

Pielgrzymowanie rozpoczęło się od zwiedzenia kaplic położonych w Lasku  Grąblińskim. Tutaj, w pierwszej połowie XIX w., żołnierz napoleoński - Tomasz Kłossowski zawiesił na sośnie wizerunek Maryi. Kilka lat później w tym samym miejscu pasterzowi Mikołajowi Sikatce ukazała się Matka Boża - Bolesna Królowa Polski. Nawoływała do nawrócenia i modlitwy. Przepowiedziała też czasy zarazy. Przed Jej oblicze w 1852 r., podczas epidemii cholery, przybywali wierni po nadzieję i ratunek. Wielu doznało tu uzdrowień. Wszystko to sprawiło, że maleńki obrazek Matki Bożej,  uznano za cudowny.

Następnie pielgrzymi udali się do kościoła św. Doroty, z skąd udali się do Bazyliki. Po zwiedzaniu i zrobieniu grupowego zdjęcia na tle Sanktuarium udali się do Restauracji Arka na obiad.

Po krótkim odpoczynku skierowali się na licheńską Golgotę wysoką na 25 metrów, na której wielkim przeżyciem była Droga Krzyżowa prowadzona przez ks. Pawła.

O godzinie 16.00  odprawiona została Msza Święta. W  bazylice Matki Bożej Licheńskiej nie było tłumów, co sprawiło że mogli uczestniczyć we mszy św. blisko ołtarza z Cudownym obrazem Bolesnej Królowej Polski. Nasz duszpasterz oczywiście koncelebrował Eucharystię i polecał wszystkich pielgrzymów.

Pełni duchowych przeżyć pielgrzymi wyruszyli w drogę powrotną do Stegny. To był piękny czas za który warto dziękować Panu Bogu i Matce Najświętszej oraz ks. Proboszczowi który sprawił, że pielgrzymka ta mogła dojść do skutku i miała tak wyjątkowy klimat.


Poprawiony: niedziela, 08 czerwca 2014 13:25