Start
UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA PDF Drukuj
Wpisany przez Redaktor   
poniedziałek, 30 czerwca 2014 13:25

W piątek 27 czerwca 2014 r.  o godz. 18.00 została odprawiona Msza św. ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, które patronuje naszej Parafii. Mszy św. przewodniczył ks. kanonik Ryszard Szramka, który również wygłosił kazanie. W koncelebrze brali udział: o. Sylwester Grabowski, o. Andrzej Kosmela – werbiści z Krynicy Morskiej oraz ks. Proboszcz Paweł Drożdż. Spośród księży z naszego dekanatu nie zabrakło również dziekana ks. Marka Mierzwy, ks. Zdzisława Berlińskiego z Tujska, ks. Marka Witkowskiego z Mikoszewa oraz ks. Jarosława Plis z Żuławek.

Podczas Eucharystii dziękowaliśmy Sercu Bożemu za opiekę i zbawienie, prosiliśmy o łaski Boże spływające na nas z otwartego Serca Zbawiciela. Na zakończenie Mszy św. odbyła się  procesja wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem.

W związku z odpustem parafialnym został ogłoszony konkurs dla dzieci na wykonanie Serca. Prace zostały złożone w darze ołtarza. Po Mszy św. jury w składzie Pani Aniceta Dauter, Pani Bożena Hurnowicz-Łach oraz Pan Mariusz Pomorski wybrali najlepsze prace. I miejsce w konkursie zajęły Magdalena i Ania Pomorskie, II miejsce Klaudia Lesikiewicz, a III miejsce Zuzanna Witkowska. Wyróżnienia otrzymały: Ada Senwicka oraz Wiktoria Woch. Gratulujemy zwycięzcom pomysłów i cieszymy się z każdej wykonanej  pracy, każda jest  niepowtarzalna, bo w każdą włożyliście swoje serce. Prace, które dzieci  wykonały  na konkurs znajdują się w Kościele, zachęcamy do ich obejrzenia.

Po Mszy św. na placu przy kościele zorganizowano ognisko dla dzieci i młodzieży. Dzieci piekły kiełbaski. Najmłodsze pociechy bawiły się w kulkach, starsze dzieci na trampolinie. Dzięki Panom strażakom mogli wznieść się w górę na wysięgniku strażackim.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział, za pomoc w organizacji ogniska.  Serdeczne podziękowania składamy sponsorom za ufundowanie nagród i poczęstunku dla dzieci

Historia kultu

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa obchodzi  Kościół katolicki w piątek po oktawie Bożego Ciała. Uroczystość ta wyraża prawdę, którą zapisał św. Jan Apostoł: „Bóg jest miłością”. Kult Serca Jezusa, znany już od średniowiecza, rozpowszechnił się w Kościele i został oficjalnie uznany pod wpływem objawień, jakie miała XVII-wieczna mistyczka św.Małgorzata Maria Alacoque.

 

 

Przedmiotem uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa jest miłość Boga objawiona w Sercu Jezusa. Korzenie tej uroczystości sięgają czasów starożytnych. Pierwsi chrześcijanie czcili miłość Chrystusa, którą przedstawiało serce Dobrego Pasterza. Ojcowie Kościoła w nawiązaniu do fragmentu ewangelii o otwartym boku Jezusa (J 19,34) propagowali kult miłości ofiarnej i wiernej aż do śmierci. Szczególny rozkwit kultu Serca Jezusa przypada na okres    Średniowiecza.

Drugi okres rozwoju tego kultu przypada na XVI wiek. W roku 1672 św. Jan z Eudes jako pierwszy otrzymał zgodę na odprawianie Mszy św. o Sercu Pana Jezusa. Był on spowiednikiem św. Małgorzaty Alacoque, znanej z objawień Jezusa, który pragnął specjalnego święta ku czci Miłości przedstawionej w Bożym Sercu. Święto miało być obchodzone na zakończenie oktawy Bożego Ciała, czyli w piątek. Dopiero po stu latach Stolica Apostolska zaczęła dawać pozwolenie na wprowadzenie takiego święta. Jako pierwsi otrzymali je biskupi polscy od papieża Klemensa XIII w roku 1765. Dla całego Kościoła ustanowił to święto papież Pius IX w roku 1865. Natomiast papież Leon XIII w roku 1899 na początek nowego wieku poświęca cały świat Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W 1928 roku Pius XI podnosi rangę święta do uroczystości i ogłasza jego nowy formularz mszalny.

Poprawiony: piątek, 04 lipca 2014 22:30