Start
ZAPROSZENIE NA KONCERT ORGANOWY PDF Drukuj
Wpisany przez Redaktor   
wtorek, 12 sierpnia 2014 10:26

Serdecznie zapraszamy na koncert organowy w dniu 17 sierpnia 2014 r. w niedziele o godz. 18.00
Koncert odbędzie się z okazji setnej rocznicy powstania naszych organów. Wykonawcą będzie Pan Henryk Gwardak, który był inicjatorem odbywających się od 33 lat koncertów w Stegnie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Serdecznie zapraszam na ten koncert.

 

Program koncertu

JOHN STANLEY (1712-1786)
Trumpet Tune

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)
Aria na strunie G z III Suity Orkiestrowej, BWV 1068 Toccata i fuga  d-moll, BWV 565


FRANZ SCHUBERT (1797-1828)

Ave Maria


JULES MASSENET (1842-1912)

Medytacja z opery Thais


GEORGI MUSHEL (1909-1989)

Toccata


CARL WILHELM DIECKMANN (1880-1963)

A Song of Sunshine

 


LEON BOELLMANN (1862-1897)

Toccata ze Suity Gotyckiej op. 25
HENRYK GWARDAK urodził się w 1951 roku we Wrocławiu. Już w wieku pięciu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie pod kierunkiem prof. Renaty Wandokanty-Michałowskiej, a następnie u tego samego pedagoga kończył kolejno podstawową i średnią szkołę muzyczną we Wrocławiu. W Państwowym Liceum Muzycznym podjął równolegle naukę gry na organach w klasie prof. Juliana Bidzińskiego. W roku 1970 rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Romualda Sroczyńskiego oraz fortepianu w klasie prof. Aliny Głowackiej.
Po uzyskaniu dyplomu w roku 1975 podjął pracę pedagogiczną w średnich szkołach muzycznych w Legnicy, a następnie w Elblągu organizując tam i prowadząc klasy organów. W latach 1979-1987 był organistą katedry św. Mikołaja w Elblągu. W roku 1980 zapoczątkował cykl koncertów organowych w Elblągu, Kwidzynie i Stegnie. Był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej we Fromborku. W roku 1983 otrzymał nagrodę prezydenta Elbląga za całokształt działalności na rzecz upowszechniania kultury muzycznej na Warmii i Powiślu.
Henryk Gwardak ma na swym koncie ponad 400 koncertów w ponad dwudziestu krajach Europy oraz w Ameryce Łacińskiej i dwukrotnie w Japonii. Występował m.in. w katedrze Notre Dame w Paryżu, w katedrze w Tokio, Berlinie, Monachium, Kopenhadze, Lozannie, Oslo, Reykjaviku, Uppsali oraz w wielu innych prestiżowych miejscach. Dokonał nagrań radiowych, TV i filmowych w Polsce, Niemczech (WDR), Finlandii (YLE) i Japonii, gdzie nagrał również płytę CD. Uprawia także muzykę kameralną akompaniując chórom i czołowym artystom w wielu krajach Europy.
Wysp Alandzkich. W roku 2002 został ponownie wyróżniony prestiżowym medalem 75-lecia autonomii Wysp Alandzkich za zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej w regionie. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. premier Szwecji, ministrowie spraw zagranicznych i sprawiedliwości Finlandii oraz inni politycy i działacze kultury.
Henryk Gwardak jest autorem publikacji „30 lat koncertów organowych w Stegnie" wydanej przez Urząd Gminy Stegna w 2011 roku.
Od roku 1987 mieszka na Wyspach Alandzkich (autonomiczna prowincja Finlandii), gdzie pracuje jako kantor, akompaniator oraz organizuje życie muzyczne na tym terenie. Od kilkunastu lat pełni funkcję dyrektora artystycznego najstarszej imprezy muzycznej na Alandach, Międzynarodowego Festiwalu Organowego.
Za swą działalność otrzymał w roku 1993 nagrodę artystyczną fundacji rządu autonomii Wysp Alandzkich. W roku 2002 został ponownie wyróżniony prestiżowym medalem 75-lecia autonomii Wysp Alandzkich za zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej w regionie. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. premier Szwecji, ministrowie spraw zagranicznych i sprawiedliwości Finlandii oraz inni politycy i działacze kultury.
Henryk Gwardak jest autorem publikacji „30 lat koncertów organowych w Stegnie" wydanej przez Urząd Gminy Stegna w 2011 roku.

 

Poprawiony: środa, 27 sierpnia 2014 08:40