Start
ORGANY PDF Drukuj
Wpisany przez Redaktor 2   
sobota, 23 sierpnia 2014 20:36

Organy nazywane „Królową instrumentów” od wieków fascynują ludzi, również tych mniej wrażliwych na piękno samej muzyki. Są instrumentem dysponującym potężną dynamiką dźwięku, od najcichszego pianissimo do potężnego fortissimo. Ze względu na swoją szczególną funkcję w liturgii organy zyskały również znaczące przywileje w kanonach budownictwa sakralnego, czego widomym znakiem było ich umiejscowienie w świątyni oraz niezwykłe bogactwo ornamentów, jakie uzyskała widoczna na zewnątrz (często nie grająca) część organów tzw. prospekt. Spośród wszystkich instrumentów organy mają najbogatsze możliwości brzmieniowe, porównywalne jedynie z orkiestrą symfoniczną.

 


 

Organy, znajdujące się w naszym parafialnym Kościele w tym roku obchodzą swoją „setną rocznicę urodzin”. Kunsztowny prospekt organowy pochodzi z XVIII wieku, zaś same organy pneumatyczne pochodzą z 1914 roku. Jednakże ich historia rozpoczęła się 10 lat wcześniej, kiedy to z Berlina przybył Otto Conrad. Podziwiał wyborny prospekt instrumentu, jednak szukał możliwości, aby zbudować wówczas najnowocześniejsze organy pneumatyczne z wolną kombinacją. Conrad postanowił więc zakupić odpowiedni sprzęt - poprosił o pomoc władze Gdańska. Te odmówiły. Oto, jak jego starania opisuje jego syn, Verner Condrad: „Ojciec samodzielnie zbierał datki, dawał koncerty... i tak przez 9 lat uzbierał 1/2 potrzebnej kwoty, (czyli 7000 marek w złocie).”.Wówczas po raz kolejny zwrócił się o pomoc do władz Gdańska. Udało się! Organy zostały wykonane przez firmę Schlag und Sohne ze Świdnicy. Posiadają 32 głosy oraz 2 rzędy registrów wysuwanych i 1 ręczny. Dodatkowo wmontowano tzw. Rollschweller. Urządzenie to pozwala na włączenie poszczególnych głosów przez obracanie nogą wałka. Dzięki wszystkim tym dodatkom osoby niepełnosprawne, w tym niewidome, a nawet ociemniałe wykonują na świdnickich organach koncerty! Instrument oddano do użytku 3 dni przed wybuchem I wojny światowej. Kilka lat później, organista i jego syn wyłącznie na podstawie instrukcji skonstruowali duży wentylator Ventus.

16 sierpnia 2014 roku miał miejsce ostatni koncert organowy XXXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Stegna 2014. Nasza stuletnia „Królowa Instrumentów” wymagała po tak wyczerpującej w czasie Festiwalu eksploatacji prac naprawczych koniecznych do dalszego funkcjonowania instrumentu. Prace te przeprowadził Zakład Organmistrzowski Pana Zdzisława Mollina. Jednak te przeprowadzone prace to tylko „kropla w morzu” potrzeb. Prospekt i instrument organowy wymagają przeprowadzenia gruntownych prac naprawczych i konserwacyjnych, aby organy mogły przez kolejne sto lat i dłużej rozbrzmiewać swymi niezwykłymi dźwiękami. W miarę możliwości będziemy pozyskiwać i zbierać środki na ten cel. Między innymi służyć temu będą koncerty organowe w naszym Kościele, które jeżeli spotkają się z zainteresowaniem słuchaczy, odbywać się będą w każdą II niedzielę miesiąca o godz. 17.00. Fundusze zebrane w trakcie koncertów będą przeznaczone na renowację organów oraz dla artystów występujących w czasie tych koncertów.

Pierwszy z koncertów organowych z okazji setnej rocznicy powstania naszych organów odbył się 17 sierpnia 2014 roku. Wykonawcą był Pan Henryk Gwardak. Kolejny odbędzie się 14 września 2014 roku o godz. 17.00. Wystąpi Pani Anna Osińska.

Zechciejmy uczcić stulecie powstania naszych organów, ofiarując im najwspanialszy prezent jaki mogą dostać – gruntowną renowację. Zachowamy dzięki temu nasze sakralne dziedzictwo kulturowe dla kolejnych pokoleń.

 

 

 

 


 

 


Poprawiony: środa, 05 listopada 2014 14:12