LIST DO WIERNYCH NA NIEDZIELE 14.09.2014 R. PDF Drukuj
niedziela, 14 września 2014 20:00

Drodzy Siostry i  Bracia, Katolicy Diecezji Elbląskiej!

1. Dziś, w niedzielę, obchodzimy Święto Podwyższenia Krzyża. Święta Helena, matka cesarza Konstantyna Wielkiego miała odnaleźć Krzyż, na którym umarł Jezus. Znalazła to narzędzie męki w dole, na wysypisku śmieci, w pobliżu dawnego miejsca straceń. Na Golgocie. Na wzgórzu poza murami Jerozolimy. Było to w IV wieku. Cesarzowa podniosła drzewo Krzyża, podwyższyła je, zabrała ze sobą, uczciła.

My, chrześcijanie, używamy określenia ?drzewo Krzyża?. Jest tu pewna osobliwość  i odmienność. Przyjęte jest, bowiem nazywać drzewem roślinę żywą. Dla ściętego drzewa, tym bardziej oddanego obróbce, mamy określenie drewno. Dla wyznawców Chrystusa Krzyż Zbawiciela jest jednak drzewem, drzewem życia. Na Krzyżu, bowiem dokonało się zwycięstwo Jezusa nad mocami zła, grzechu i śmierci. Chrystus umarł, ale po trzech dniach zmartwychwstał. Zwyciężył i żyje. Bóg, jest, bowiem mocny.

Krzyż Jezusa jest żywym drzewem. Z jego owoców nieustannie korzystamy, pomimo upływu wieków. Przede wszystkim Jezus zmartwychwstały jest tym owocem. Jest nim także dar pojednania z Bogiem, dostępny w Sakramencie Pokuty, w konfesjonale. Msza św. jest również owocem Krzyża Chrystusa. Tam jest jej źródło. Z Krzyża wypływa jej moc i wartość.

Drodzy Diecezjanie!

2. Pragnę poinformować, że dziś tygodnik katolicki ?Gość Niedzielny? otrzymują wszystkie parafie diecezji elbląskiej. Rozpoczyna się systematyczny kolportaż tego tygodnika. Nawiązujemy w ten sposób do dawnych, dobrych tradycji czytelnictwa prasy katolickiej. W naszym regionie istniały one już w drugiej połowie XIX wieku i przed II wojną światową. Od października 1982 roku zaczął ukazywać się ?Posłaniec Warmiński?, później wznowiono pelplińskiego ?Pielgrzyma?, a po powstaniu naszej diecezji zaczęła ukazywać się elbląska ?Wspólnota?.

Proszę o zainteresowanie się ?Gościem Niedzielnym? i o jego lekturę. Jest to pismo nowoczesne i ciekawe, dające rzetelną informację z życia Kościoła i naszego społeczeństwa. Mam nadzieję, że w niedługim czasie dopracujemy się też własnej, diecezjalnej części tygodnika.

Proszę Was, Siostry i Bracia, o szacunek dla znaku Krzyża i podjęcie lektury katolickiego tygodnika.

Niech Bóg, Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, Wam błogosławi.

+ JACEK JEZIERSKI

BISKUP ELBLĄSKI