Start
36 ROCZNICA WYBORU KAROLA WOJTYŁY NA PAPIEŻA PDF Drukuj
Wpisany przez Redaktor   
czwartek, 16 października 2014 09:16

 

16 października przypada 36. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Z tej okazji przypominamy fakty i ciekawostki związane z tym historycznym wydarzeniem.


Konklawe wybrało kardynała z Polski 16 października 1978 roku. Tego dnia o godzinie 18.17 zgromadzeni na placu św. Piotra w Rzymie ujrzeli smugę białego dymu z kaplicy Sykstyńskiej, a pół godziny później usłyszeli historyczne słowa: Habemus papam.
Niedługo potem nowy papież ukazał się zgromadzonym na placu św. Piotra i z balkonu bazyliki zwrócił się do wiernych płynnie po włosku. Jan Paweł II nawiązał do tego, że kardynałowie wybrali następcę Piotra, który nie pochodzi z Włoch. Papież Polak ujął słuchaczy skromnością i bezpośredniością: Wezwali go z dalekiego kraju... Nie wiem, czy będę umiał wysłowić się w waszym, naszym języku włoskim. Gdybym się pomylił, poprawcie mnie.
Metropolita krakowski stał się 262. następcą św. Piotra. Ostatnia notatka w prowadzonej przez metropolitę krakowskiego ‘Księdze czynności biskupich’, przesłanej później do Krakowa, brzmi: „Około godz. 17.15 – Jan Paweł II”.

Podczas audiencji generalnej dn. 15.10. br. w Watykanie Ojciec św. Franciszek nawiązał do przypadającej  rocznicy wyboru naszego rodaka na Papieża. Ojciec św. Franciszek zachęcał Polaków, by od Jana Pawła II uczyli się “ewangelicznego radykalizmu”.
"Pozdrawiam  serdecznie pielgrzymów z Polski. Dzisiaj (15.10.2014 r.)obchodzimy wspomnienie św. Teresy od Jezusa, karmelitanki, dziewicy i doktora Kościoła. Jutro (16.10.2014 r.) natomiast przypada kolejna już rocznica wyboru na Stolicę Piotrową, św. Jana Pawła II. Tych dwoje świętych łączy zawierzenie Bogu wszystkiego, oddanie Kościołowi i duch mistycyzmu. Uczmy się od nich ewangelicznego radykalizmu i dorastania do życia w pełnej komunii z Bogiem. Z serca błogosławię Wam, tu obecnym i waszym bliskim" – powiedział Papież Franciszek.