Start
ZAPROSZENIE NA KONCERT - CHÓR POLTECHNIKI GDAŃSKIEJ PDF Drukuj
Wpisany przez Redaktor   
środa, 05 listopada 2014 13:15

Serdecznie zapraszamy na kolejny koncert  z okazji setnej rocznicy powstania naszych organów. Koncert odbędzie się 16 listopada 2014 r. o godz. 17.00 bezpośrednio po Mszy Świętej. Tym razem wykonawcą będzie Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pod dyrekcją dr Mariusza Mróz. Podczas koncertu będą zbierane ofiary, które będą przeznaczone na pokrycie kosztów dojazdu chóru.

REPERTUAR

1. Kryste Dniu Naszej Światłości - Wacław z Szamotuł

2. Crucifixus - Antonio Lotti

3. Parce Domine - Feliks Nowowiejski

4. Abendlied - Josef Rheinberger

5.  Wieczeri Twojeja - Aleksiej Lwow

6. De Profundis - Marcin Łukaszewski

7. Lux Aurumque - Eric Whitacre

8 Memento Mei Domine - Paweł Łukaszewski

9. Spasi Boże - Paweł Czesnokow

10. O Magnum Mysterium - Morten Lauridsen

 

Krótki życiorys Pana Mariusza Mróz oraz historia chóru zamieszczone są poniżej


Mariusz Mróz urodził się w 1968 roku. Naukę muzyki rozpoczął w PSM I i II stopnia w Olsztynie w klasie skrzypiec. Studia muzyczne ukończył w Akademii Muzycznej w Gdańsku, na wydziale dyrygentury chóralnej. Jest laureatem ogólnopolskiego konkursu młodych dyrygentów w Poznaniu. Uczestniczył w mistrzowskim kursie dyrygentów w Brugii (Belgia). W latach 1991 - 2000 pracował z Sopockim Chórem Kameralnym "CONTINUO", a w okresie 2004-2009 z chórem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej Elblągu.

Jest organizatorem życia muzycznego na Politechnice Gdańskiej (koncerty symfoniczne, oratoryjne, kameralne, festiwale chóralne ogólnopolskie i międzynarodowe). W latach 2000-2012 był prezesem Gdańskiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr a także członkiem Zarządu Głównego PZCHiO w Warszawie. Odznaczony Złotą Odznaką Honorową PZCHiO. Realizuje się również w roli pedagoga i dyrygenta symfonicznego prowadząc orkiestrę: Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdańsku (od 2007 do dziś) oraz zajęcia akademickie z dyrygentury chóralnej. Od października 2009 - Adiunkt na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w Instytucie Muzycznym.

Z Chórem Politechniki Gdańskiej koncertował we Włoszech, w Austrii, Niemczech, Belgii, Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, Estonii, Czechach, Meksyku, na Litwie oraz na Węgrzech. Zaś z pozostałymi zespołami min. w Danii, Szwecji, Holandii i w Wielkiej Brytanii.

Pasją muzyczną Mariusza Mroza jest muzyka cerkiewna, której ukoronowaniem stała się seria tematycznych koncertów z Chórem PG w Gdańsku, Toruniu, Gostyniu i Bydgoszczy (2007-2009), praca doktorska (rok 2006) oraz płyta nagrana w maju 2008 w murach Cerkwi św. Mikołaja w Gdańsku.

Historia chóru

Historia utworzenia zespołu śpiewaczego związanego z Politechniką Gdańską sięga roku 1958 i  wiąże się z osobami  Leona  i  Ireneusza  Łukaszewskich.  Oficjalna  rejestracja  działalności  Chóru  Politechniki  Gdańskiej nastąpiła  w  listopadzie  1965  roku,  kiedy  na  Politechnice  powstał  zespół  kameralny  pod  nazwą  "Collegium Academicum Musicae Antiqae". W styczniu 1968 roku – na życzenie senatu uczelni – CAMA zmieniła nazwę na Chór  Politechniki  Gdańskiej.  Obecnie  zespół   nosi  nazwę  Akademickiego  Chóru  Politechniki  Gdańskiej. Kierownictwo  artystyczne  Chóru   sprawowali  kolejno  Dyrygenci:  Andrzej  Lewandowski  (1965-1980),  Jan Łukaszewski (1980-1992).

W roku 1992 kierownictwo muzyczne chóru przejmuje młody, utalentowany absolwent Akademii  Muzycznej w Gdańsku  –  Mariusz  Mróz.  Wraz  ze  zmianą  dyrygenta  wzrasta  aktywność  artystyczna  Chóru,  który  oprócz wykonywania muzyki oratoryjnej i a’cappella zajmuje się także  działalnością charytatywną – do największych zasług Chóru należą: pierwszy koncert muzyki poważnej na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 1993 roku, koncerty dla ofiar pożaru w  Stoczni Gdańskiej w latach 1994 i 1999 oraz Requiem dla ofiar powodzi tysiąclecia w 1997 roku, a w 2008 roku koncert na rzecz odbudowy Kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny w Gdańsku oraz kilkakrotne występy dla gdańskiego Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza.

W latach 1992-2010 Chór sięga po najwyższe laury na rozmaitych konkursach krajowych w Rumi, Szczecinie, Hajnówce, Łodzi, Bydgoszczy, Białymstoku, Legnicy i Bielsku-Białej. Oprócz tego Politechnika Gdańska chwaliła się swoim zespołem za granicą – chórzyści mieli okazję  występować w Niemczech, Hiszpanii, Belgii, Austrii, Danii, Estonii, Czechach, na Litwie i na Węgrzech, we Włoszech, Francji oraz w Meksyku, zaś w kwietniu 2011 roku  po  raz  drugi  wzięli  udział  w  Międzynarodowym  Festiwalu  Chóralnym  w  Montreux,  w  Szwajcarii.  W październiku 2011 roku chór zdobył Grand Prix oraz inne cenne nagrody na Festiwalu Chórów w Bielsku-Białej. W sierpniu 2012 roku chór zdobył II nagrodę na Ohrid Choir Festival w Macedonii a w marcu tego roku Złoty Dyplom na VI Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy .

Poza startami w konkursach Chór Politechniki Gdańskiej angażuje się w rozmaite projekty dotyczące wykonań większych dzieł muzycznych wraz z orkiestrami i solistami z całego Pomorza: do niedawnych oratoriów należą między innymi ‘Missa Pro Pace’ Wojciecha Kilara, ‘Nieszpory’ Józefa Zeidlera, ‘Msza Koronacyjna’ oraz ‘Requiem d-moll’ Wolfganga Amadeusza Mozarta, ‘Oratorium  Christus’ F. Liszta czy Magnificat Johna Ruttera. Chór zrealizował także nagranie dzieł M. Koperskiego na festiwalu Musica Sacramontana w Gostyniu.

Najważniejsze osiągnięcia zespołu w czasie ostatnich 5 lat:

- 45 Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach 2010 - Dyplom Złoty i Srebrny

- 47 Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Montreux w Szwajcarii 2011 – Nota Tres Bien

- 7 Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Gaude Cantem” w Bielsku-Białej 2011 – Grand Prix, Złote Dyplomy

- Ohrid Choir Festival , Ochryda Macedonia 2012  – II nagroda

- VI  Ogólnopolski Konkurs Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy 2013 – złoty dyplom.

- II Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny “Canco Mediterrania” w LLoret de Mar i Barcelonie - Gran Prix i złote medale we wszystkich kategoriach.  2013

- 25 Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny im. Ks. Ormińskiego w Rumi - 1 miesce w kat. chórów mieszanych, złoty dyplom, 2013

- 13 Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny im. Felixa Nowowiejskiego w Barczewie - złoty dyplom 2014

- 53 Festiwal i Konkurs Chóralny w Gorizi (Włochy) - złoty dyplom w kat. muzyki współczesnej 2014

-  6 Festiwal i Konkurs Chóralny Ars Liturgica w Gnieźnie - złoty dyplom i nagroda specjalna Marszałka Województwa Wielkopolskiego - 2014

Poprawiony: poniedziałek, 10 listopada 2014 17:06