Start
UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO PDF Drukuj
Wpisany przez Redaktor   
wtorek, 06 stycznia 2015 18:45

(…)

A w pałacach na lądach zielonych,

co jak sukno wzburzonej fali,

mieli króle trzej błękitne dzwony,

w których serca swe na co dzień chowali.

A tak śpiesznie biegli, że w pośpiechu

wzięli tylko myśli pełne grzechu.

Więc uklękli trzej królowie zadziwieni,

jak trzy słupy złocistego pyłu,

nie widząc, że się serca trzy po ziemi

wlokły z nimi jak psy smutne z tyłu.

I spojrzeli nagle wszyscy trzej,

gdzie dzieciątko jak kropla światła,

i ujrzeli, jak w pękniętych zwierciadłach,

w sobie - czarny, huczący lej.

I poczuli nagle serca trzy,

co jak pięści stężały od żalu.

Więc już w wielkim pokoju wracali,

kołysani przez zwierzęta jak przez sny.

(…)

Powracali, pośpieszali z wysokości

trzej królowie nauczeni miłości.

(K.K. Baczyński, Ballada o trzech królach)

 

Dnia 6 stycznia obchodziliśmy jedno z najstarszych i największych świąt ku czci Chrystusa.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, inaczej zwane: Epifania lub Teofania, czyli: objawienie, ukazanie się Boga. Tymi słowami określano także uroczyste odwiedziny mieszkańców miasta przez cesarza, lub świętowanie ważnych dni z życia władcy. W polskiej tradycji dzisiejszą uroczystość nazywa się Świętem Trzech Króli. Ewangelista św. Mateusz nazywał ich Mędrcami ze Wschodu, jako przedstawicieli świata pogańskiego.

I my zgromadziliśmy się  w naszej świątyni, za przykładem Mędrców, oddaliśmy Jezusowi hołd naszego uwielbienia i zawierzenia Mu siebie, naszych rodzin, naszych domów i mieszkań.

Zgodnie z dawnym zwyczajem w czasie  Mszy świętej ks. Proboszcz Paweł  Drożdż pobłogosławił kredę, aby nią oznaczyć drzwi naszych domów na znak, że przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego.

Pobłogosławił również kadzidło, aby jego wonią napełnić nasze mieszkanie na znak, że wszystko pragniemy czynić na chwałę Boga.

Zabraną kredą znaczyliśmy drzwi naszych domów i mieszkań skrótem „K+M+B 2015” co oznacza Chrystus Mansioni Benedicat- to znaczy: Niech Chrystus błogosławi temu domowi. Zwyczaj ten posiada rangę świadectwa wiary w Jezusa Chrystusa całej rodziny oraz pragnienie dobra, błogosławieństwa Bożego i ochrony przed nieszczęściami. Uroczystość Objawienia Pańskiego jest więc świętem wiary.

Módlmy się, aby Chrystus w nowym roku przebywał między nami i aby wszyscy, którzy Go szukają, tak jak Mędrcy ze Wschodu, mogli Go znaleźć w naszych rodzinach.Poprawiony: wtorek, 06 stycznia 2015 21:53