Start
NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO PDF Drukuj
Wpisany przez Redaktor   
niedziela, 11 stycznia 2015 17:37

W niedzielę 11 stycznia, obchodzimy Święto Chrztu Pańskiego, które kończy okres Bożego Narodzenia, choć w polskiej tradycji jeszcze do 2 lutego śpiewa się kolędy i nie rozbiera się szopki. Święto Chrztu Pańskiego obchodzone jest w pierwszą niedzielę przypadającą po uroczystości Objawienia Pańskiego.

Uroczystość Chrztu Pańskiego jest dla nas przypomnieniem naszego Chrztu, naszego zanurzenia w Chrystusie. Jest przypomnieniem, że i my zostaliśmy uznani przez Ojca za umiłowane dzieci, że i w nas Bóg Ojciec ma upodobanie. Warto więc może przy tej okazji obudzić w sobie refleksję: „A co ja z tym darem dziecięctwa Bożego zrobiłem w moim życiu? Czy nie jest to tylko zewnętrzna ceremonia, w której nie uczestniczyłem świadomie, bo zostałem ochrzczony jako dziecko i od tego czasu darów Chrztu w sobie nie rozwijałem?” A ponadto, co to znaczy, że zostałem ochrzczony „Duchem Świętym i ogniem”?

Dzisiejsza niedziela Chrztu Pańskiego przypomina nam i nakłania do ponownego przemyślenia faktu naszego chrztu i wszystkich z niego wypływających konsekwencji i zobowiązań. Warto może rzeczywiście ustalić pewne stałe i niewzruszone punkty odniesienia. A jednym z nich jest na pewno nasz Chrzest – Sakrament obmywającej Łaski Bożej, Sakrament usynowienia, Sakrament odrodzenia i życia.


Tego dnia również w naszej parafii świętowaliśmy wspomnienie niezwykłego wydarzenia, które miało miejsce nad rzeką Jordan. Na Mszy św. o godz. 10.30 trzymając w ręku zapaloną świecę odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne, wyznaliśmy wiarę w Jezusa Chrystusa. 

Poniżej przedstawiamy fragment homilii Papieża Franciszka z Niedzieli Chrztu Pańskiego:

...I wy drodzy rodzice, rodzice chrzestni, krewni, jeśli chcecie, aby wasze dzieci stały się prawdziwymi chrześcijanami, pomóżcie im wzrastać w byciu zanurzonymi w Duchu Świętym, tzn. w cieple Bożej miłości, w świetle Jego Słowa. Dlatego nie zapominajcie przez wszystkie dni wzywać często Ducha Świętego. Możecie to uczynić np. tą prostą modlitwą: “Przyjdź Duchu Święty, napełnij serca Twoich wiernych i zapal w nich ogień Twojej miłości”. Możecie zanosić tę modlitwę za wasze dzieci, ale oczywiście również za siebie. Kiedy zwracacie się z tą modlitwą odczuwajcie macierzyńską obecność Maryi Dziewicy. Ona uczy nas modlitwy do Ducha Świętego, aby żyć według Ducha, tak jak Jezus. Niech Maryja, towarzyszy waszym dzieciom i waszym rodzinom na drodze waszego życia ...”

 


Poprawiony: niedziela, 11 stycznia 2015 19:27