Start
WSPOMNIENIE ŚW. BŁAŻEJA PDF Drukuj
Wpisany przez Redaktor   
środa, 04 lutego 2015 09:52

 

Dnia 3 lutego wspominaliśmy św. Błażeja – męczennika. Św. Błażej, biskup Sebasty - miasta położonego na terenie dzisiejszej Turcji - umarł około 316 roku. Tradycja sięgająca wczesnego średniowiecza przekazała pamięć o nim jako orędowniku i opiekunie wiernych, zwłaszcza w chorobach gardła. Za jego wstawiennictwem prosimy Boga o zdrowie gardła i o łaskę dobrego korzystania z daru mowy. Kościół błogosławi gardła na pamiątkę wydarzenia związanego ze św. Błażejem. Gdy biskup Błażej został aresztowany i uwięziony w lochu więziennym cudownie uleczył syna pewnej kobiety, któremu gardło przebiła ość i nie chciała wyjść.

Pod koniec Mszy świętej wierni otrzymali błogosławieństwo połączone z prośbą o zachowanie od chorób gardła i języka. Po błogosławieństwo wierni podeszli do stopni ołtarza. Kapłan nie tylko wypowiadał stosowne słowa, ale i dotykał gardeł dwiema świecami - „BŁAŻEJKAMI”. Warto sobie w tym dniu szczególnie uświadomić moc wiary. To ona decyduje o skuteczności sakramentaliów, do których Kościół zalicza błogosławienie gardeł. Są to znaki umacniające w nas łaski otrzymane w sakramentach i lepiej przygotowujące do ich przyjęcia. Tak więc nie ma żadnej magii w tym obrzędzie, bo nie dotyk ma moc uzdrawiania. Jest on jedynie zewnętrznym znakiem naszej wewnętrznej ufności we wstawiennictwo św. Błażeja.

Modlitwa błogosławieństwa świec i wiernych:

Wszechmogący, wieczny Boże, Ty stworzyłeś cały świat. Z miłości zesłałeś nam swojego Syna, Jezusa Chrystusa, narodzonego z Maryi Dziewicy, aby leczył nasze choroby duszy i ciała. Dając świadectwo wiary, święty Błażej, chwalebny biskup, zdobył palmę męczeństwa. Ty, Panie, udzieliłeś mu łaski leczenia chorób gardła. Prosimy Cię, pobłogosław te świece i spraw, aby wszyscy wierzący za wstawiennictwem świętego Błażeja zostali uwolnieni od chorób gardła i wszelkiego innego niebezpieczeństwa i zawsze mogli Tobie składać dziękczynienie. Przez Chrystusa, Pana naszego.

 

Poprawiony: środa, 04 lutego 2015 09:58