Start
WIELKI CZWARTEK - DZIEŃ WIECZERZY PAŃSKIEJ PDF Drukuj
Wpisany przez Redaktor   
czwartek, 02 kwietnia 2015 23:27

Czy miłujesz mnie więcej? – pyta dziś Chrystus

Kiedy wstępujesz na stopnie ołtarza,

By złożyć na nim bezkrwawą ofiarę,

Przez którą Bóg nas łaskami obdarza.

Czy miłujesz mnie więcej? – pyta dziś Chrystus

Kiedy zasiadasz w konfesjonale,

By dusze grzechem skalane oczyścić,

W Miłości Bożej zbawczym Trybunale.

I tak przy każdej czynności Kapłanie

Pyta Cię Chrystus po wiele razy,

Czy ty mnie miłujesz – więcej niż inni?

Bo chce, by serce Twe było bez skazy.

I czeka Chrystus Twojej odpowiedzi

Choć wie, co serce kapłańskie czuje,

Powiedz Mu szczerze, jak Piotr nad jeziorem –

Panie – Ty wszystko wiesz…Ty wiesz że Cię miłuję!

Wielki Czwartek rozpoczyna obchody świętego Triduum Paschalnego. Świętujemy w nim ustanowienie Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. Jest to więc święto wszystkich kapłanów. Jest to dzień, w którym bardziej niż każdego innego dnia w roku mamy okazję uświadomić sobie, jak wiele kapłanom zawdzięczamy. Wielki Czwartek ma  niezwykle bogatą symbolikę. We wszystkich Kościołach Katedralnych właśnie w tym dniu w trakcie Mszy Krzyżma, rano, poświęcony zostaje olej katechumenów, olej chorych i Krzyżmo Święte. Oleje te będą służyć przez cały rok w diecezji do chrztów, namaszczania chorych bierzmowania, święceń kapłańskich i konsekracji kościołów i ołtarzy.
Przedstawiciele naszej Liturgicznej Służby Ołtarza wraz z ks. Proboszczem Pawłem Drożdż uczestniczyli we Mszy Krzyżma Kościele św. Mikołaja w Elblągu. Podczas tej Eucharystii zostali włączeni przez Księdza Biskupa do grona lektorów ministranci z całej Diecezji Elbląskiej, również dwaj ministranci z naszej parafii: Karol Wasilewicz i Wojciech Stupkiewicz. Nowo ustanowieni lektorzy podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej mieli swój debiut, po raz pierwszy czytali Słowo Boże. Uroczystość Wieczerzy Pańskiej  rozpoczęła się od procesji. Po krótkim wprowadzeniu nadszedł czas na życzenia z okazji ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa. Ciepłe słowa do naszego ks. Proboszcza Pawła kierowali przedstawiciele grup działających przy naszej parafii: Liturgiczna Służba Ołtarza, Róże Żywego Różańca, Akcja Katolicka, dzieci, młodzież. Igor Senwicki i Pani Ursuzla Olenicz zaśpiewali księdzu pieśń „Sutanna”.
W trakcie śpiewu „Chwała na wysokości Bogu” biły wszystkie dzwony i dzwonki znajdujące się w kościele. Po tym śpiewie milkną aż do chwili kiedy ich dźwięk oznajmi światu radosną wieść, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał. Milkną także organy i odtąd wszystkie śpiewy wykonywane są a cappella.
Ewangelia czytana w tym dniu przypomniała nam o tym, jak Jezus przed wieczerzą umył uczniom nogi. Ten, którego nazywamy „Nauczycielem i Panem” zrobił coś, co zwykle czynił sługa. Na pamiątkę tego wydarzenia w naszej parafii po homilii kapłan umył nogi 12 wybranym parafianom. Przypomina  to prawdę, że wszelkie przewodzenie w kościele powinno odbywać się w duchu służby bliźniemu.. Na zakończenie uroczystości Ciało Chrystusa zostało przeniesione do specjalnie przygotowanej kaplicy, zwanej ciemnicą. Tam do późnych godzin wieczornych czuwaliśmy, wspominając samotną modlitwę Jezusa w Ogrójcu, zdradzieckie pojmanie i pierwsze przesłuchania. Tabernakulum było puste i otwarte, zgasła wieczna lampka a ołtarz stał obnażony i pusty. I w ten sposób weszliśmy w czas Bożej Męki...

 

Poprawiony: poniedziałek, 06 kwietnia 2015 20:39