Start
NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO PDF Drukuj
Wpisany przez Redaktor   
niedziela, 12 kwietnia 2015 12:52

 

12 kwietnia 2015 r. obchodziliśmy Święto Bożego Miłosierdzia, zwane Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Jest to święto ruchome, przypadające na drugą Niedzielę Wielkanocną. Święto to ustanowione zostało w 2000 roku przez ówczesnego papieża, a dzisiejszego świętego – Jana Pawła II podczas kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej. 17 sierpnia 2002 r., podczas swej ostatniej, podróży do Polski papież Wojtyła w Krakowie-Łagiewnikach uroczyście zawierzył cały świat Miłosierdziu Bożemu.
Święto bezpośrednio nawiązuje do objawień św. siostry Faustyny, której ukazał się Pan Jezus, przekazując jej swoje pragnienia: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia. Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski.

W Niedziele Miłosierdzia obchodzimy także patronalne święto Caritas oraz rozpoczynamy 71. Tydzień Miłosierdzia pod hasłem: „ Caritas dla rodziny”. Do roku 2012 Tydzień Miłosierdzia obchodzono w październiku, a od 2013 roku rozpoczyna się go w drugą niedzielę Wielkanocy, w święto Miłosierdzia Bożego. Doświadczając bowiem Miłosierdzia Bożego, powinniśmy sami być miłosierni dla naszych sióstr i braci.

W naszym kościele przed każdą Mszą św. odmawialiśmy wspólnie dziesiątkę Koronki do Miłosierdzia Bożego, natomiast o godzinie 15.00 w Godzinę Miłosierdzia odbyło się Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

Dla uczczenia Święta Miłosierdzia Bożego, Msza św. sprawowana o godz. 10.30 miała bardzo uroczysty charakter. Rozpoczęła się procesyjnym wejściem z Krzyżem i Ewangeliarzem. Wraz z ks. Proboszczem Msze św. koncelebrował ks. Sylwester, który na zakończenie Eucharystii udzielił błogosławieństwa dzieciom.

Święto ma przypominać wiernym o boskim miłosierdziu i szerzyć miłosierdzie pomiędzy nimi. To szlachetne dążenie, bo samo miłosierdzie definiowane jest jako forma aktywnego współczucia. Polega ono na działaniu, które sprowadza się do udzielania bezinteresownej pomocy. Miłosierdzie, obok sprawiedliwości i świętości, uważane jest za najważniejszą cechę Boga.

Papież Franciszek ogłosił Nadzwyczajny Rok Święty Miłosierdzia Bożego, który rozpocznie się w całym Kościele katolickim w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia 2015 r. i potrwa do Niedzieli Chrystusa Króla Wszechświata 20 listopada 2016. Papież pragnie, aby ten rok przeżywany także jako dzielenie się Bożym miłosierdziem, mógł się stać okazją, by każdego dnia żyć miłosierdziem, jakim Bóg zawsze obdarza człowieka. W tym Roku Jubileuszowym Franciszek wzywa Kościół, by rozbrzmiewał Słowem Bożym, niestrudzenie oferował miłosierdzie, będąc zawsze cierpliwym pocieszając i przebaczając. Niech Kościół będzie głosem każdego mężczyzny i każdej kobiety, powtarzając z ufnością i nieustannie: „Wspomnij na miłosierdzie Twe, Panie, na łaski Twoje, co trwają od wieków”.

Najistotniejsze cechy Bożego miłosierdzia opisał papież Franciszek w opublikowanej 11 kwietnia 2015 r. w Watykanie bulli „Misericordiae vultus”. Papież zaznacza, że z Jubileuszem Miłosierdzia związany będzie także odpust, wskazujący, iż Boże przebaczenie naszych grzechów nie zna granic. Zwraca też uwagę, że miłosierdzie Boże jest tematem łączącym chrześcijan z wyznawcami judaizmu i islamu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poprawiony: niedziela, 12 kwietnia 2015 15:57