Start
Odezwa do uczestników Mszy św. w Niedzielę Dobrego Pasterza w kościołach diecezji elbląskiej PDF Drukuj
Wpisany przez Redaktor   
niedziela, 26 kwietnia 2015 21:00

 

Po Wielkanocy czytamy w niedzielę, podczas Mszy św., fragmenty kazań św. Piotra. Apostoł mówi o Jezusie ukrzyżowanym, który zmartwychwstał.

1. Chrystus – jedyny Zbawiciel człowieka i świata


Słyszeliśmy dziś jednak nie kazanie, ale opis przesłuchania św. Piotra przed przełożonymi i starszymi w Jerozolimie. Pierwszy wśród Apostołów, wyznał wówczas z całym przekonaniem, że tylko Jezus Chrystus jest Zbawicielem człowieka i świata. Ostatecznie przyszłość, życie i szczęście człowieka są związane z osobą Jezusa. To On stał się zwycięzcą śmierci. Św. Piotr tak to wyraża: „I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni” (Dz. 4,12).

Żyjemy w czasie, gdy w imię tolerancji i pewnej obojętności religijnej zestawia się w jednym szeregu wielu założycieli religii. Chrześcijanin widzi jednak tę rzecz inaczej. Ma szacunek dla twórców i wyznawców innych religii, niż nasza. Jednak, w imię prawdy, wyznaje, iż Zbawicielem człowieka i świata jest tylko Jezus Chrystus.

2. Jezus Dobry Pasterz – pasterze we wspólnocie Kościoła

Jezus posłużył się kiedyś obrazem ofiarnego i bezinteresownego pasterza. On  z narażeniem własnego życia troszczy się o powierzone mu owce (J 10). Obraz Dobrego Pasterza odnosimy nie tylko do samego Jezusa, ale też do Jego wiernych uczniów – apostołów i kapłanów, aż po czas nam współczesny. Pasterzami w Kościele – owczarni Jezusa są biskupi i księża. Wielu ze współczesnych pasterzy zbliża się do wieku emerytalnego. Wielu w służbie Kościoła zużyło swoje siły. Stąd nie mogą pracować tak intensywnie, jak to czynili wcześniej. Potrzebna jest zmiana pokoleniowa. Niezbędni są nowi, młodsi duszpasterze.

Przygotowanie do służby kapłańskiej wymaga ukończenia studiów teologicznych. Przede wszystkim jednak, konieczna jest mocna wola podjęcia działalności na wzór Jezusa Dobrego Pasterza. Dorastanie do takiej decyzji, jest najczęściej procesem. Wymaga czasu, rozeznania własnych intencji, pragnień i możliwości.

Pan Bóg wszczepia w serca młodych mężczyzn pragnienie wejścia na drogę posługi pasterza w Kościele. To pragnienie, jeśli posiada szlachetną motywację, może być głosem Boga w sercu człowieka. Ten głos nazywamy powołaniem.

Czas przygotowań do egzaminów kończących szkołę średnią jest okazją do rozważań  o wyborze drogi życia. Wśród różnych możliwości wyboru stanu życia i zawodu, należy zwrócić uwagę także na wezwanie do służby kapłańskiej, jeśli takie się pojawia.

3. Światowe Dni Młodzieży

W lipcu przyszłego roku (2016) odbędą się w Polsce Światowe Dni Młodzieży. Będą miały dwa etapy: diecezjalny i krakowski. Do Polski przyjadą młodzi chrześcijanie z różnych stron świata. Być może będziemy gościć młodzież, także w parafiach naszej elbląskiej diecezji. Będą spotkania modlitewne, ale też młodzież będzie poznawać nasze zabytki, przyrodę i ludzi.

Po pobycie w różnych miejscach kraju, młodzież z zagranicy i młodzież z naszych parafii udadzą się do Krakowa na finał Dni Młodzieży. Swój przyjazd zapowiedział też Ojciec Święty Franciszek.

Proszę młodych chrześcijan naszej diecezji i ich duszpasterzy o przygotowanie się do Światowych Dni Młodzieży. Niech powstaną nowe grupy modlitewne i grupy wolontariatu charytatywnego. Także szkolne Koła Caritas. Wymaga to systematycznych spotkań zainteresowanych i pracy w grupach, najpóźniej od września.

Jesienią tego roku będziemy w kilku miastach diecezji spotykać symbole Światowych Dni Młodzieży: krzyż i ikonę Matki Bożej – kopię wizerunku z rzymskiej Bazyliki Matki Bożej Większej. Wokół tych symboli gromadzi się już młodzież w innych kościołach diecezjalnych Polski.

Elbląg, 19 kwietnia 2015 roku.

+ Jacek Jezierski, Biskup ElbląskiPoprawiony: niedziela, 26 kwietnia 2015 21:07