Start
WYSTĘP RODZEŃSTWA SŁAWĘTÓW 26.07.2015 R. PDF Drukuj
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 02 sierpnia 2015 18:58

„Muzyki dzieci słucha się sercem, a nie uszami”. Św. Jan Bosko


W niedzielę, 26 lipca 2015 r. gościliśmy w naszej Parafii rodzinę p. Sławętów wraz z dziećmi Julią i Sebastianem, którzy ubogacali swoim śpiewem liturgię Mszy Świętych. Mała Julia po Mszach Św. wykonała utwory na skrzypcach, a swoją grą zachwyciła wielu wiernych zgromadzonych w świątyni.

Już św. Augustyn zwrócił uwagę, że muzyka i śpiew są uroczystym językiem Kościoła, a nie tylko sztuką. W jednej ze swoich mów wskazał na najgłębsze podłoże śpiewu: Kto kocha, ten śpiewa. Do wielbienia Boga śpiewem przywiązywał wielką wagę także św. Paweł, gdy zachęcał adresatów swoich listów: Napełnijcie się Duchem, przemawiając do siebie w psalmach i hymnach, pieśniach pełnych Ducha, śpiewając i wysławiając Pana w waszych sercach (Ef 5,18). Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego przytacza znane już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa przysłowie: Kto dobrze śpiewa, podwójnie się modli. Śpiewanie pieśni religijnych jest więc znakiem radości miłującego Boga serca.

Liturgia Mszy św. jest mocno związana ze śpiewem i muzyką. Tę szczególną formę modlitwy uznaje się bowiem – jak podaje Konstytucja o liturgii – za istotną część uroczystej liturgii. Śpiew warunkuje dobre i właściwe uczestniczenie w Eucharystii. Dzięki pięknu melodii słowo modlitwy nabiera większej wymowy i wszechstronniej oddziałuje na zmysły. Zjednoczenie głosów rodzi jedność serc i umysłów. Podkreśla wspólnotowy charakter liturgii. Dlatego jest rzeczą ważną, abyśmy wierni zebrani w kościele uczestniczyli wspólnie w tej uroczystej w swej formie rozmowie z Stwórcą.Poprawiony: sobota, 15 sierpnia 2015 18:03