Start
TRIDUUM PASCHALNE - WIELKI CZWARTEK PDF Drukuj
Wpisany przez Redaktor   
czwartek, 24 marca 2016 23:44

„Pan powiedział pójdź za mną
A Tyś odpowiedział - Tak
Pan powiedział paś owieczki moje
A Tyś powiedział - Tak
Pan powiedział nieś ze mną Krzyż
A Tyś powiedział - Tak
To Twoja droga

Droga niesienia Dobrej Nowiny
Tym, co Jej nie znają
To jest Twoja Droga
Droga Prawdy i Miłości
Więc idź nadal tą Drogą
Nie zatrzymuj się, – choć czasami jest ciężko.
Choć czasami droga usłana jest cierniami.”

 

Wielki Czwartek rozpoczyna obchody świętego Triduum Paschalnego. Świętujemy w nim ustanowienie Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. Jest to więc święto wszystkich kapłanów. Jest to dzień, w którym bardziej niż każdego innego dnia w roku mamy okazję uświadomić sobie, jak wiele kapłanom zawdzięczamy.

Wielki Czwartek ma niezwykle bogatą symbolikę. We wszystkich Kościołach Katedralnych właśnie w tym dniu w trakcie Mszy Krzyżma, rano, poświęcony zostaje olej katechumenów, olej chorych i Krzyżmo Święte. Oleje te będą służyć przez cały rok w diecezji do chrztów, namaszczania chorych bierzmowania, święceń kapłańskich i konsekracji kościołów i ołtarzy.

Przedstawiciele naszej Liturgicznej Służby Ołtarza wraz z ks. Proboszczem Pawłem Drożdż uczestniczyli we Mszy Krzyżma Kościele św. Mikołaja w Elblągu.

Uroczystość Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła się w naszym kościele o godz. 18.00 od procesji. Po krótkim wprowadzeniu nadszedł czas na życzenia z okazji ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa. Ciepłe słowa do naszego ks. Proboszcza Pawła oraz do ks. Zygmunta kierowali przedstawiciele grup działających przy naszej parafii.

Liturgia Słowa tego dnia zaczęła się od znajdującego się w Księdze Wyjścia opisu Paschy, jaką spożywali Izraelici przed wyjściem z niewoli egipskiej. Była ona zapowiedzią ofiary Jezusa, przez którą zostaliśmy wyprowadzeni z niewoli grzechu. Drugie czytanie to jedna z pierwszych relacji Ostatniej Wieczerzy, jaką znajdujemy w listach św. Pawła. Ewangelia przenosiła nas bezpośrednio do wieczernika, gdzie Jezus obmywał nogi swoim uczniom, jako znak tego, że przyszedł, aby służyć. Na pamiątkę tego wydarzenia ks. Proboszcz umył nogi 12 wybranym parafianom. Przypomina to gest Chrystusa i wyraża prawdę, że Kościół, tak jak Chrystus, jest nie po to, żeby mu służono, lecz aby służyć.

Wyjątkowo uroczysta tego dnia liturgia eucharystyczna zaczęła się od procesji z darami, w której zostały oprócz chleba ofiarnego i wina przyniesione zostały owoce i ciasto. W modlitwie eucharystycznej, kapłan powierzał cały Kościół Bożej opiece i wzywał orędownictwa świętych pańskich.

Na zakończenie uroczystości Ciało Chrystusa zostało przeniesione do specjalnie przygotowanej kaplicy, zwanej ciemnicą. Tam do późnych godzin wieczornych czuwaliśmy, wspominając samotną modlitwę Jezusa w Ogrójcu, zdradzieckie pojmanie i pierwsze przesłuchania. Tabernakulum było puste i otwarte, zgasła wieczna lampka a ołtarz stał obnażony i pusty. I w ten sposób weszliśmy w czas Bożej Męki...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poprawiony: piątek, 25 marca 2016 00:35