Start
WIGILIA PASCHALNA PDF Drukuj
Wpisany przez Redaktor   
sobota, 26 marca 2016 21:53

 

Wielka Sobota – Liturgia Świętej Nocy Paschalnej jest szczytem przeżyć całego roku liturgicznego. Liturgia Nocy Paschalnej składa się z czterech części: liturgii światła, liturgii słowa, z liturgii chrzcielnej i eucharystycznej.

Liturgia tego dnia rozpoczęła się od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału - świecy symbolizującej zmartwychwstałego Chrystusa. Następnie ks. Proboszcz wykonał Orędzie Paschalne - uroczysty śpiew, który ogłasza powstanie z martwych Jezusa. Liturgia słowa w tę świętą noc jest bardzo rozbudowana. Czytania przypominają historię zbawienia począwszy od stworzenia świata, poprzez wyjście narodu wybranego z niewoli egipskiej, aż do zmartwychwstania Jezusa. Następnie odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne, które w naszym imieniu wypowiadali kiedyś na chrzcie nasi rodzice. W tym roku, kiedy obchodzimy 1050 – lecie chrztu Polski, jest to szczególnie ważne, możemy dziękować za skarb wiary w naszej Ojczyźnie. Na koniec liturgii zostaliśmy zaproszeni do stołu Pańskiego, przy którym zmartwychwstały Chrystus posilił nas swoim Ciałem i Krwią.

Wigilia Paschalna samą swą nazwą (vigilare – czuwać) przypomina o konieczności czuwania z Chrystusem! „Nie mogliście jednej godziny czuwać ze Mną?” Chodzi o ciągłe odświeżenie tej świadomości, że w życiu czuwanie z Obecnym jest podstawą życia i wszelkich działań.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poprawiony: sobota, 26 marca 2016 22:38