Start
Informacja o uroczystościach w Świętym Gaju PDF Drukuj
Wpisany przez Redaktor   
poniedziałek, 25 kwietnia 2016 14:36

ZAPROSZENIE

NA UROCZYSTOŚCI KU CZCI PATRONA DIECEZJI ELBLĄSKIEJ
ŚWIĘTEGO WOJCIECHA - ŚWIĘTY GAJ 2016 R.


Główne uroczystości ku czci Świętego Wojciecha odbędą się w sobotę 30 kwietnia 2016 r.

Mszy św. o godz. 15.00 przewodniczył będzie biskup elbląski ks. bp. Jacek Jezierski. Homilię wygłosi ks. abp metropolita warmiński Wojciech Zięba.

Na Wspólne Przeżywanie Uroczystości

Serdecznie Zaprasza

Kustosz Sanktuarium ks. Piotr Łatacz

KWIETNIEWO 45

 

 

 

 

 

Święty Gaj uznawany jest za miejsce męczeńskiej śmierci św.Wojciecha,a przedmiotem kultu są relikwie św. Wojciecha sprowadzone z Gniezna w latach 80. XX w. do tego kościoła.

Kościół w Świętym Gaju został wzniesiony w 1399 roku. Po uderzeniu pioruna kościół spłonął w 1861 roku. Świątynia została odbudowana w stylu neogotyckim cztery lata później. Od wieków jest kościołem filialnym i przynależy do parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w pobliskim Kwietniewie. Nad tabernakulum znajduje się figurka św. Wojciecha wraz z relikwiami.

W kościele jest więcej wizerunków i malowideł przedstawiających praskiego biskupa św. Wojciecha. Sanktuarium powstało 9 maja 1986 roku po tym jak prymas Polski kard. Józef Glemp ustanowił kościół w Świętym Gaju Sanktuarium Świętego Wojciecha.

Poprawiony: poniedziałek, 25 kwietnia 2016 16:51