Start
JAK PRZEŻYĆ ŚWIĘTA WIELKANOCNE ORAZ JAK CELEBROWAĆ TRIDUUM PASCHALNE W DOMU? PDF Drukuj
niedziela, 05 kwietnia 2020 12:10

Jak przeżyć Święta Wielkanocne oraz jak celebrować Triduum Paschalne w domu?

Z racji pandemii koronawirusa tegoroczne Święta Wielkanocne będą wyjątkowe. Treść tych Świąt się nie zmienia. W tym roku szczególnie nasze domy staną się miejscami celebracji Triduum Paschalnego. Nie mogąc uczestniczyć w celebracjach liturgicznych w naszym kościele, nie traćmy możliwości głębokiego przeżycia tych Świąt.

Zapraszamy do obejrzenia internetowej transmisji z naszej parafii. Nade wszystko ważne jest, by przeżyć tajemnice tych dni w swoim domu, stąd poniższe propozycje.

Wielki Czwartek

Wieczorem usiądźcie w kręgu, przeczytajcie koniecznie Ewangelię o ustanowieniu Eucharystii (Łk 22) i o umyciu nóg (J 13,1-15). Wasza rodzina to domowy Kościół, a wy jesteście jego kapłanami, bo od chrztu nosicie w sobie kapłaństwo powszechne. Módlcie się też tego dnia o świętych kapłanów, aby Bóg dał Kościołowi księży według serca Swojego Syna, a nie kościelnych funkcjonariuszy. Proście też za kapłanów, których już znacie, aby nie zmęczyli się w drodze. Odmówcie razem Modlitwę Pańską. Przyjmijcie Komunię duchową. Po modlitwie obnażcie stół, niech będzie pozbawiony obrusu aż do soboty.

Jeśli mieszkasz samotnie, to przypomnij sobie, z kim nie rozmawiasz od jakiegoś czasu? Może tego dnia zadzwoń do tej osoby? Zaproponuj pojednanie? Przecież gest umycia nóg to symbol pokory, uznania własnej grzeszności i wzajemnego przebaczenia grzechów.

Wielki Piątek

W dniu Męki Pańskiej proponuję na stole postawić krzyż. Przy krzyżu zapalcie świece. Wieczorem odczytajcie opis męki z Ewangelii św. Jana z podziałem na role. Adorujcie Krzyż w milczeniu, potem możecie się przed nim pokłonić lub go ze czcią ucałować.

Dla osób mieszkających samotnie ? Wielki Piątek to zaproszenie do osobistej adoracji krzyża i medytacji nad ofiarą Chrystusa. Pamiętajcie w modlitwie także o licznych osobach cierpiących w świecie z powodów innych niż koronawirus.

Wielka Sobota

Niech to będzie taki chrześcijański szabat. Czas ciszy. Stół można nakryć białym obrusem. Trzeba też zająć się malowaniem jaj wielkanocnych, wspólnym pieczeniem, podesłaniem osobom samotnym żywności. Warto zapytać sąsiadów, czy czegoś nie potrzebują. Po zmroku zapalcie świecę i postawcie ją nas stole. Ponieważ czytania liturgii słowa z Wigilii Paschalnej są wyjątkowo nośne, to warto jest sobie odczytać na głos, przy zapalonej świecy.

Jeśli w domu jest woda święcona, to można użyć jej do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, ewentualnie wspólnie odmówić Wierzę w Boga, a ktoś najstarszy niech pokropi wszystkich wodą święconą. Zaśpiewajcie też jakąś pieśń o Zmartwychwstaniu. Pozwólcie Panu rozbudzać w was nadzieję.

Niedziela Zmartwychwstania

Przygotujmy dobre śniadanie wielkanocne. Pobłogosławmy sami jedzenie na stół wielkanocny (tekst Błogosławieństwa mamy na stronie internetowej parafii). Zjedzmy pyszne, dobre potrawy i dziękujmy Bogu, że zachował nas przy życiu, byśmy mogli innym dawać nadzieję.  Nie żałujmy sobie czasu. I pamiętajmy: ?miłość wszystko znosi, wszystko przetrzyma??

(na podstawie tekstu o. Wiesława Dawidowskiego Opracował ks. Maciej Kucharzyk)

Poprawiony: niedziela, 05 kwietnia 2020 15:28